Podsumowanie XX Przeglądu Twórczości Kaszubskiej
Podsumowanie
konkursu wokalno-tanecznego XX Przeglądu
Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży
18
maja 2012 r. w Bytowie odbył
się konkurs wokalno-taneczny
XX Przeglądu Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży.
W bieżącym roku na
konkurs wpłynęło łącznie 14 zgłoszeń z 8 miejscowości powiatu
bytowskiego (Bytów, Lipnica, Rokity, Borzytuchom, Ugoszcz,
Niezabyszewo, Czarna Dąbrówka, Parchowo), w tym w poszczególnych
kategoriach wiekowych odpowiednio:
przedszkola – 4
zgłoszenia
szkoły podstawowe –
6 zgłoszeń
gimnazja – 4
zgłoszenia.
Do
udziału w przeglądzie zgłosiły się następujące zespoły:
kategoria:
przedszkola
Zespół „Skórce”
z Przedszkola Nr 1 w Bytowie
Zespół „Krôsniãta”
z Przedszkola Nr 2 w Bytowie
Zespół „Niezabôtczi”
z Przedszkola Nr 4 w Bytowie
Zespół „Małe
Gochy” z Zespołu Szkół w Lipnicy
kategoria:
szkoły
podstawowe
Zespół „Małe
Gochy” z Zespołu Szkół w Lipnicy
Zespół „RoczitkÓwĂ©
JagÓdë” z Zespołu Szkół w Rokitach
Zespół „Fidżel”
z Zespołu Szkół w Borzytuchomiu
Zespół
„MôłĂ© ÙpartĂ©lce” ze Szkoły Podstawowej w Ugoszczy
Zespół
Pieśni i Tańca „Kacper i LĂ©nka” ze Szkoły Podstawowej
im. Józefa Piłsudskiego w Niezabyszewie
Zespół „KaszëbsczĂ©
Nótczi” z Zespołu Szkół w Czarnej Dąbrówce
kategoria:
gimnazja
Zespół
„Bómczi” z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bytowie
Zespół „Fidżel”
z Zespołu Szkół w Borzytuchomiu
Zespół „ÙpartĂ©lce”
z Zespołu Szkół w Ugoszczy
Kaszubski Zespół Pieśni
i Tańca „Modraki” z Zespołu Szkół w Parchowie
Łącznie
w przeglądzie wystartowało 302 uczestników.
Komisja
konkursowa w składzie:
Tomasz Fopke –
przewodniczący
Marian Gospodarek
Aldona Gostomska
Lucyna Radziminska
Brygida Rudnik
dokonała
oceny wszystkich uczestników XX Przeglądu Twórczości Kaszubskiej
Dzieci i Młodzieży uwzględniając następujące kryteria:
wyraz
artystyczny
choreografia
poprawność
języka kaszubskiego
śpiew
estetyka
strojów itp.
Komisja
konkursowa po obejrzeniu wszystkich zgłoszonych zespołów postanowiła
przyznać następujące miejsca i wyróżnienia w XX Przeglądzie
Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży w poszczególnych
kategoriach:
kategoria:
przedszkola
zgodnie
z regulaminem w tej kategorii komisja nie przyznała miejsc, tylko
nagrody/ /wyróżnienia za krzewienie kultury kaszubskiej poprzez
tradycyjne tańce i śpiew oraz rozwijanie talentów artystycznych wśród
najmłodszych dla następujących zespołów:
Zespół
„Krôsniãta”
z Przedszkola Nr 2 w Bytowie
Zespół
„Niezabôtczi”
z Przedszkola Nr 4 w Bytowie
Zespół
„Skórcë”
z Przedszkola Nr 1 w Bytowie
Zespół
„Małe
Gochy”
z Zespołu Szkół w Lipnicy
kategoria:
szkoły
podstawowe
I
miejsce
– Zespół Pieśni i Tańca „Kacper
i LĂ©nka”
ze Szkoły Podstawowej
w Niezabyszewie
II
miejsce
– Zespół „KaszëbsczĂ©
Nótczi” z
Zespołu Szkół w Czarnej Dąbrówce
III
miejsce
– Zespół „RoczitkÓwĂ©
jagÓdë”
ze Szkoły Podstawowej w Rokitach
kategoria:
gimnazja
/w
tej kategorii nie przyznano I ani III miejsca/
II
miejsce
– Zespół „Fidżel”
z Zespołu Szkół w Borzytuchomiu
Wyróżnienie
– Zespół „Bómczi”
z
Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bytowie
Laureaci
przeglądu otrzymali nagrody pieniężne i zaprezentują się podczas
Kaszubskiej
Soboty
na dziedzińcu bytowskiego zamku dn. 14
lipca br.
Patronat
nad XX Przeglądem Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży objęli:
Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego – Łukasz Grzędzicki,
Starosta Bytowski – Jacek Ĺ»muda-Trzebiatowski, Burmistrz Bytowa
– Ryszard Sylka.
XX
Przegląd Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży jest
współfinansowany ze środków Gminy Bytów i Powiatu Bytowskiego.