Majowy koncert
Wystąpią: Aleksandra Kucharska-Szefler – sopran
Witosława Frankowska – fortepian
w programie: pieśni kaszubskie, pieśni polskie
1 maja godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy
WITOSŁAWA FRANKOWSKA – muzyk-kameralista, kompozytorka, teoretyk muzyki. Wychowana w rodzinie o długoletnich tradycjach kaszubskich i muzycznych, łączy działalność artystyczną z popularyzacją muzyki regionalnej. Jako ceniony realizator basso continuo koncertowała w całej Europie i USA; od 1993 współpracuje z Polską Filharmonią Kameralną w dziedzinie muzyki dawnej. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Kompozycji i Teorii Muzyki, obecnie związana jest jako pedagog z Wydziałem Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku. Komponuje, opracowuje utwory ludowe i regionalne, była redaktorem i autorką większości haseł muzycznych w książce „Muzyka Kaszub” – Materiały encyklopedyczne (2005), prowadzi cieszący się dużą popularnością cykl koncertów „Spotkania z muzyką Kaszub” w wejherowskim muzeum. Dokonała szeregu nagrań dla radia i telewizji, przygotowała do wydania płyty „Mòrze” (2004), „Ptôszkòwie na lëpie” (2006). Laureatka Medalu Stolema (2006).
Aleksandra Kucharska-Szefler ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdań-sku w klasie prof. Haliny Mickiewiczówny. Jest laureatką trzech konkursów wokalnych, w tym Międzynarodowego Konkursu im. A. Dworzaka w Karlovych Varach w 1984 r. – II miejsce – oraz Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w 1986 r. – I miejsce z wyróżnieniem. Dokonała nagrań z dziedziny muzyki kameralnej, m. in. nagrania archiwalnego pieśni i ballad Stanisława Moniuszki dla Polskiego Radia. W swoim repertuarze posiada partie operowe, oratoryjne, cykle kameralne i pieśni oraz utwory z muzyki dawnej. W prawykonaniu polskim opery Roberta Schumanna „Genowefa” (Gdańsk 1991) śpiewała rolę tytułową. Koncertowała w Niemczech, Francji i Włoszech. Jest propagatorką twórczości poetów i kompozytorów ka-szubskich, których utwory wielokrotnie nagrywała dla radia i telewizji.
Prowadzi klasę śpiewu solowego w gdańskiej Akademii Muzycznej.
Od pewnego czasu współpracuje z pianistką Bożeną Szull – Talar , także wykładowcą w gdańskiej uczelni, przygotowując repertuar obejmujący interesujące i nieczęsto wykonywane dzieła z literatury wokalnej polskiej i europejskiej..