BytOFFsky Festiwal 2021
Tegoroczna edycja BytOFFsk’iego Festiwalu obfitowała w wiele ciekawych propozycji artystycznych. Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął się w Sali widowiskowej Bytowskiego Centrum Kultury spektaklem „Śnieżka” w wykonaniu Teatru lalki Tęcza ze Słupska. Sala wypełniła się po brzegi. „Śnieżka”, znana historia, opowiedziana inaczej, która zachwyciła nawet pięciolatków.
Równolegle w Muzeum Zachodniokaszubskim odbywały się warsztaty teatralne prowadzone przez Mariolę Jakacką – praktyka, animatora, artystę, pedagoga, której bliskie sa tematy edukacji globalnej, głębokiej ekologii i rozwoju osobistego. Uczestnicy warsztatów poznali 5 kroków jak wzmocnić swój potencjał. Warsztaty miały na celu wzmocnienie poczucia własnej wartości, pewności siebie i swoich mocnych stron. Dzięki pracy grupowej uczestnicy właściwie spojrzeli na swoje zalety i wady, poznali zdrowe podejście porównywania siebie do innych.
Następnie w Bytowskim Centrum Kultury odbył się spektakl „Zrobie co zechce” w wykonaniu Teatru Porywacze Ciał z Poznania. Spotkanie z aktorami po części komediowe, po części tragiczne zachęciło do interakcji i wspólnych rozmów sporą część widowni.
Wieczorem w Klubie Festiwalowym „Jaś Kowalski” odbył się koncert Quarteto Re! Tango. Muzycy: Paweł Nowak, Łukasz Perucki, Paweł Zawada i Sebastian Wyszyński zachwycili licznie zgormadzoną publiczność. Usłyszeć można było ulubione kompozycje miłośników tanga na całym świecie. Publiczność przez długi czas oklaskiwała artystów.
Czwartek rozpoczął się kolejnymi warsztatami artystycznymi, tym razem w Liceum Ogólnokształcącym w Bytowie.
Następnie w Muzeum Zachodniokaszubskim odtworzony został film niemy z 1923 r. „Bartek zwycięzca”. Do filmu muzykę na żywo zagrało trio Waldemara Rychłego. Było to niesamowite doświadczenie, o którym długo rozmawiano podczas kolejnych spotkań.
Kolejnym punktem był spektakl „Lolita Dolly” Teatru Nikoli z Krakowa, który odbył się w sali widowiskowej BCK. Oparty na motywach prowokacyjnej powieści V. Nabokova spektakl Teatru Nikoli to pełna subtelnego erotyzmu historia niebezpiecznego związku dojrzewającej Lolity i eksperymentującego z jej niewinnym ciałem doświadczonego mężczyzny – Humberta. Ich intymna relacja ubrana została w unikalną formę teatru ruchu, gdzie ciało, gest, dotyk oddały intensywność i zmienność uczuć między bohaterami.
Również w Sali widowiskowej odbył się spektakl „Sztuczki” w wykonaniu teatru Pijana Sypialnia z Warszawy. Pełen humoru spektakl przeniósł widzów teatru Świrzew Ensamble.
Drugi wieczór zakończył koncert JUCHO – Justyny Chowaniak, wokalistki, autorki tekstów, muzyki, poezji, założycielki nieistniejącej już grupy Domowe Melodie. Niezwykle refleksyjny koncert zgromadził z Klubie Festiwalowym Jaś Kowalski maksymalną ilość gości.
Ostatni dzień festiwalowy rozpoczął się w Bibliotece Miejskiej spotkaniem literackim z Klubem Wers – poeci i prozaicy z sekcji literackiej placówki zaprezentowali rozmaite szkoły pisarskiego rzemiosła.
Również w Bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z pochodzącym z Bytowa aktorem Rafałem Mohrem. W rozmowie z dyrektorem Biblioteki – Jackiem Prądzińskim opowiedział on o swojej pracy zarówno na deskach teatru jak i na planach filmowych. Wspominał niełatwe początki swojej kariery oraz przybliżył nam czym zajmuje się obecnie.
Kolejnym punktem festiwalu był niesamowity spektakl plenerowy „Blackout” Teatru Fuzja z Poznania, który rozpoczął się paradą z Placu garncarskiego na bytowski rynek. Wspaniała scenografia, utalentowani aktorzy, muzyka na żywo – to wszystko sprawiło, że w tym momencie rynek mimo zimna i deszczu stał się na ponad godzinę prawdziwym sercem teatru i zgromadził ogromną liczbę widzów.
Z rynku widzowie przenieśli się do Bytowskiego Centrum Kultury, gdzie wystawiony został spektakl „Obietnica” teatru przedmieście z Rzeszowa. Smutny, nostalgiczny, dający do myślenia spektakl zrodził się z opowieści matki scenarzystki, która od ponad 40 lat, co najmniej raz w roku, opowiada historię narodzenia swojego dziecka, a potem jego chwilowej śmierci.
Festiwalowe spotkania zakończył koncert zespołu Mundinova. Niezwykle ekspresyjne trio w składzie: Dorota Kołodziej, Marzena Cybulka, Michał Wilczyński zagrało utwory z albumu „W drodze” oraz kilka coverów.
Zrealizowano ze środków Województwa Pomorskiego